Právě hraje: MICHAL HRŮZA - ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ | Dohrálo: JOHN NEWMAN - STAND BY ME
27. září 2020 - Jonáš
Právě hraje: MICHAL HRŮZA - ZAKÁZANÉ UVOLNĚNÍ | Dohrálo: JOHN NEWMAN - STAND BY ME

Vláda omezila pohyb osob v ČR

Vláda s účinností od půlnoci z neděle na pondělí do 24. března zakázala kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po celé České republice. Zákaz se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Lidé dál mohou jít na procházku ven, ale neměli by se stýkat s dalšími lidmi nebo chodit například na restaurační předzahrádky. Podle nařízení vlády by také lidé měli v obchodech nebo na poště udržovat odstup nejméně 2 metry a upřednostnit bezhotovostní platební styk. Přehled dalších vládních usnesení najdete tady.

Vláda uložila orgánům veřejné moci a správním orgánům, aby na pracovištích do týdne zavedly omezené úřední hodiny na pondělí a středu maximálně tři hodiny.

Vláda nařídila hejtmanům určit školy, kde bude vykonávána péče o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků. Už v minulých dnech totiž byla zrušena výuka na základních, středních a vysokých školách.

Kabinet zakázal prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby (týká se pouze tzv. alternativních taxislužeb) s výjimkou těch rozvážejících potraviny a prodej elektroniky. Hobbymarkety budou fungovat pouze pro živnostníky a podnikatele, kteří jejich sortiment potřebují pro své podnikání. Pro veřejnost zůstanou uzavřené.

Naopak se uzavření obchodů a zákaz služeb nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.

Ve městech pak přestávají fungovat parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Ministerstvo financí promine veškeré pokuty za pozdní podání daňového přiznání či kontrolního hlášení, posouvá se termín pro daňová přiznání na 1. 7.