Právě hraje: BIFFY CLYRO - INSTANT HISTORY | Dohrálo: MIKE OLDFIELD - SAILING
4. červen 2020 - Dalibor
Právě hraje: BIFFY CLYRO - INSTANT HISTORY | Dohrálo: MIKE OLDFIELD - SAILING

Jak budeme po 11. květnu nakupovat nebo sportovat?

Vláda ve čtvrtek rozhodla o rychlejším uvolňování některých opatření. Povolila například kulturní či sportovní akce už od 11. května. Zároveň představila podmínky, které budou muset provozovatelé i zákazníci dodrožvat. Kam tedy budeme moci od 11. května zajít a co nás čeká? Podívejte se tady

Otevřít budou moci všechny obchody v nákupních centrech, zahrádky restaurací, kadeřnictví a kosmetická studia, muzea a galerie, zahrady zámků a hradů a venkovní prostory pro trénink sportovců profesionálů. K venkovním sportovištím pro trénink se otevřou i vnitřní prostory.

Zahrádky restaurací

Zákazníci na zahrádkách u restaurací budou muset sedět alespoň 1,5 metru od sebe, pokud nebudou patřit k jednomu stolu. Při jídle a pití si budou moci sundat roušky, obsluha bude možná. Restaurace musí vydezinfikovat stoly po každém zákazníkovi, výdejové okénko každé dvě hodiny. Zákazníci budou moci využívat toalety uvnitř provozoven, rozestupy ale budou muset dodržovat i ve frontě na ně.

Nákupní centra

Nákupní centra budou muset po svém otevření zajistit, aby v nich byl alespoň jeden člověk, který pohlídá dodržování bezpečnostních pravidel zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. Návštěvníky také budou muset na tabulích, obrazovkách či rozhlasem o zásadách informovat. Lidé budou muset ve všech prostorách obchodních center dodržovat dvoumetrové rozestupy. Dětské koutky zůstanou zavřené.

Zkoušení oblečení

Zatím je zkoušení oblečení v obchodech zakázané, od 11. května už to ale půjde. Stejně jako u zkoušení bot si budou muset zákazníci vydezinfikovat ruce. Oblečení, které lidé vrátí nebo budou reklamovat, poputuje do karantény.

Kadeřnictví, kosmetické služby a spol.

Kadeřnice budou muset mít dvojitou ochranu - tedy roušku i obličejový štít. Manikérky a pedikérky budou muset mít nasazené rukavice a měnit je po každém zákazníkovi. Mezi zákazníky musí být dvoumetrové rozestupy, což platí i pro čekací zóny.

Kina, divadla, galerie

Přijít může maximálně 100 diváků, kteří budou sedět v rozestupech ob jednu řadu. Mezi lidmi bude vždy minimálně jedno volné sedadlo, pokud se nebude jednat o členy jedné domácnosti. V kinech a divadlech nebude možné prodávat potraviny ani nápoje. Také v galerii či muzeu bude moci být současně maximálně 100 osob. Nejvýše půjde o jednoho člověka na 10 metrů čtverečních.

Sportování

Sportovcům se od 11. května otevřou vedle venkovních i vnitřní sportoviště. Opět maximálně pro 100 osob s tím, že sprchy a šatny budou i nadále uzavřeny. Platí to pro tréninky i závody. Sportovci nemusí mít roušky, ostatní ano.

Školy a školky

Do škol budou nově moci deváťáci, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Děti ve školách si budou muset po příchodu dezinfikovat ruce. Pokud bude zajištěn dostatečný odstup, nebudou muset mít ve třídě roušky. Děti v mateřských školách by měly co nejvíce času trávit venku. Nebudou již muset nosit roušky. To samé platí i pro dětské skupiny.