Právě hraje: BRIAN MAY - DRIVEN BY YOU | Dohrálo: ROLLING STONES - ANGIE
26. leden 2021 - Zora
Právě hraje: BRIAN MAY - DRIVEN BY YOU | Dohrálo: ROLLING STONES - ANGIE

Česko se vrací do stupně 4

Protiepidemický stupeň se rozhodnutím vlády od pátku vrací na stupeň číslo 4. Znamená to opětovné zpřísnění optření. Vrací se noční zákaz vycházení, znovu zavřou hotely a restaurace. Obchody se zavírat nebudou. Naopak lyžaři budou moci vyrazit na svah. Podrobný přehled změn si prohlédněte tady

Nakupování

Všechny obchody zůstávají otevřené, vpustit však mohou jen omezený počet zákazníků. Stále platí, že jeden zákazník by pro sebe měl mít 15 metrů čtverečních plochy, měl by při vstupu použít dezinfekci a dodržovat rozestupy od ostatních nakupujících. Obchody tedy pojedou ve stejném režimu jako v uplynulém týdnu. Na rozdíl od původního 4. stupně bude možné nakupovat i v neděli. Otevírací doba obchodů o svátcích se nemění, na Štědrý den proto budou mít supermarkety otevřeno do 12 hodin.

Restaurace

Od pátku se vrací na stupeň čtyři, tedy k uzavřeným provozovnám pouze s prodejem z okénka v době mimo zákaz vycházení. Ten je ve 4. stupni od 23 do 5 hod ráno. Z okénka nebude možné prodávat alkohol. Prodej kávy a čaje s sebou se opět vrací mezi legální aktivity.

Ubytovací zařízení

Hotely, penziony a další ubytovací zařízení musí opět uzavřít pro turistické pobyty. Povoleno je ubytovávat pouze lidi na služebních cestách. Hotelové restaurace zůstávají otevřeny pouze pro hotelové hosty, otevírací doba se řídí otevírací dobou výdejních okének běžných restaurací.

Sociální zařízení

V původním 4. stupni byl zákaz návštěv v domovech seniorů a dalších pobytových sociálních zařízeních. Vzhledem k tomu, že se ministerstvu zdravotnictví osvědčily antigenní testy, bude možné lidi v sociálních zařízeních dále navštěvovat. Podmínkou stále bude čerstvý negativní výsledek antigenního či PCR testu a nasazený respirátor třídy FFP2. Jednotlivá sociální zařízení si návštěvy organizují dle vlastních kapacit a možností.

Sport

Většina sportovních aktivit přechází do stupně čtyři tak, jak je uvedeno v tabulce. Vnitřní sportoviště se uzavírají, stejně jako bazény, sauny, posilovny či wellness centra. Solária, pokud nejsou v režimu bazénu či wellness centra, zůstanou otevřená. Sportovat bude možné jen venku a maximálně v šesti lidech.

To však neplatí pro lyžařské areály, které z původní matice dostávají výjimku. Otevřou 18. prosince v takzvaném rakouském modelu. To znamená, že vleky a lanovky pojedou a bude možné si přijet zalyžovat, avšak bez ubytování. Dát si na svahu jídlo nebo pití bude možné v režimu výdejních okének restaurací. Lyžaři se proto místo grogu či bombardina budou muset spokojit s čajem.

Profesionální sportovci budou mít výjimku, avšak za splnění podmínek. Soutěže se například nesmí konat za přítomnosti diváků.

Kultura

Opatření pro kulturu, která platí pro čtvrtý stupeň, se nemění. Nehrají divadla ani kina. Opět se zavírají hrady a zámky (tedy ty, které mají v zimní sezoně otevřeno), galerie, muzea a další podobné instituce. Knihovny mohou fungovat pouze pro výdej předem objednaných výpůjček předávaných skrze výdejní okénko.

Bohoslužby bude možné za dodržení hygienických opatření navštěvovat, kostel se však může podle informací ministra zdravotnictví z tiskové konference naplnit pouze do 20 procent kapacity na sezení. Svatby a pohřby se konají v maximálně 20 lidech.

Školy

Dětem se prodlouží vánoční prázdniny. Do školy půjdou naposled 18. prosince. Původně měla škola trvat až do úterý 22. prosince. Dva dny prázdnin navíc nazvalo Ministerstvo školství jako „Dny boje proti covidu“. Rodiče si na tyto dva dny budou moci vzít ošetřovné.

Školy zůstanou do konce týdne ve 3. stupni systému PES. Mateřské a vysoké školy začnou 21. a 22. 12. fungovat podle 4. stupně.

Zdroj: Seznam zprávy.cz