Právě hraje: BIFFY CLYRO - INSTANT HISTORY | Dohrálo: PETRA JANŮ - JEŠTĚ SE MI SMĚJ
2. duben 2020 - Erika

V Janově Dole vysadili alej

V Janově Dole vysadili jednostrannou alej. Celkem čtrnáct lip lemuje silnici ve středu obce, která na ni získala sto procentní dotaci ve výši přesahující 100 tisíc korun. Výsadba probíhala za technického dozoru. Se sázením pomohli i místní občané. O stromy se bude nadále starat obec. K aleji ještě mají přibýt keře a chodník. Keře zaplatí obec ze svého, ale na chodník požádá o dotaci.

V Železném Brodě opraví veřejné osvětlení

V Železném Brodě odstartuje rekonstrukce veřejného osvětlení v části Trávníků. Práce začnou před výměnou elektrického vedení, aby nedocházelo ke zbytečným komplikacím při souběžných pracích. A to zejména v místech, kde se bude vedení veřejného osvětlení umisťovat mimo trasu elektrického vedení. Zahájení rekonstrukce je závislé od průběhu prací na Malém náměstí. Předpokládá se, že se začne nejdéle do dvou týdnů.

Nemocnice v České Lípě zrušila pohotovost

Od dnešního dne až do odvolání je v Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zrušená pohotovost pro dospělé z důvodu současné epidemiologické situace. V případě náhlých akutních zdravotních obtíží lze využít Centrální příjem, který je pacientům k dispozici 24 hodin denně. Nemocnice upozorňuje pacienty, že vstup do nemocnice je přes triážní stan.

Křišťálová přístavba muzea v Jablonci je hotová

V Jablonci nad Nisou skončila křišťálová přístavba Muzea skla a bižuterie. V objektu bude k vidění například stálá expozice vánočních ozdob. Součástí projektu za téměř 60 milionů korun byla i revitalizace přilehlého parku. Ve druhém podlaží se v nejbližší době budou instalovat vitríny atypických tvarů. Třetí patro poslouží krátkodobým výstavám. Oficiální otevření pro veřejnost se chystá na léto.

V Liberci dezinfikují zastávky

Pracovníkům libereckých technických služeb začala jarní sezóna. Kromě úklidu po zimě a úpravy zeleně čistí dezinfekcí autobusové a tramvajové zastávky MHD. Za měsíc jich stihnou 140. V ulicích Liberce se objevují i čistící stroje. Po zimě se zametá také ručně a tento úklid má na starost 11 čtyřčlenných posádek. Celkem se v terénu vystřídá 120 zaměstnanců Technických služeb.

Liberecký tunel čeká uzavírka

Liberecký tunel čeká uzavírka. Projde jarní údržbou. Tunel na průtahu Libercem čeká od soboty čtyřdenní částečná uzavírka. Doprava se vždy svede jen do jednoho směru. Během čtyř dní projdou čištěním, mytím a sanací betonové konstrukce tunelu. Údržba je v plánu ve dvou etapách. V sobotu a v neděli se uzavře směr na Prahu, v pondělí a úterý naopak směr na Chrastavu.

V Jablonci vyrábí ochranné pomůcky

Střední uměleckoprůmyslová škola v Jablonci nad Nisou vyrábí ochranné pomůcky - speciální díly do respiračních masek. V souvislosti s tím navázala škola před pár dny spolupráci s pražským ČVUT, který design speciálních masek navrhl. Denně jich na pěti 3D tiskárnách vyrobí až 20. Speciální respirátory se skládají zpravidla z potápěčské masky a filtru. Škola vyrábí nástavec, který spojuje masku s filtrem. Takto upravené masky mohou používat lékaři a nahradí nedostatkové klasické respirátory.

Ve Frýdlantu slouží lidem tři rouškovníky

Ve Frýdlantu slouží lidem od pondělka tři rouškovníky. Dřevěné stojany na textilní roušky daroval městu jeden z frýdlantských podnikatelů. Umístěné jsou v lékárnách, lidé si zde v případě potřeby mohou vzít roušky zdarma. Doplňovat se budou pravidelně ze zásob, které si město díky textilním firmám a četným dobrovolníkům samo vytváří. Radnice připomíná, že senioři již látkové roušky dostali nebo v příštích dnech dostanou zdarma od města do svých schránek a do lékárny proto pro bavlněnou roušku nemusejí. 

V Turnově na Výšince funguje sídlištní kompostér

V Turnově na Výšince už 5 týdnů funguje první sídlištní kompostér. Zatím se ukazuje, že jeho instalace byla cesta správným směrem. Bioodpad zdejší správkyně pravidelně zasypává hlínou a dalšími materiály. Podle místostarostky Jany Svobodové se již brzy objeví na sídlišti druhý kompostér. V plánu je umístit jeden také na sídlišti Přepeřská.

V Lomnici nad Popelkou začne v pátek oprava vodovodu

V Lomnici nad Popelkou začne v pátek oprava vodovodu, kanalizace a celé komunikace v ulici Sportovců.  Investorem vodohospodářského díla je Vodohospodářské sdružení Turnov. Spoluinvestorem komunikace je město  Lomnice  nad  Popelkou. Po dobu stavební činnosti se zajistí přístup pouze majitelům nemovitostí. Příjezd k jednotlivým objektům se vyřeší operativně. Celková plánovaná délka stavebních prací je 4 měsíce s termínem dokončení do konce července.