Právě hraje: DAVID GUETTA; SIA - FLAMES | Dohrálo: JAREK NOHAVICA - VLAŠTOVKO LEŤ
22. září 2020 - Darina
Právě hraje: DAVID GUETTA; SIA - FLAMES | Dohrálo: JAREK NOHAVICA - VLAŠTOVKO LEŤ

Dopravní podnik v Liberci má nové autobusy

Do Liberce už dorazila flotila nových moderních autobusů na ekologický pohon. Celkem 10 kloubových autobusů se stane očekávanou posilou na nejvytíženějších linkách. Autobusy se představí v příštím týdnu v plné parádě. Poprvé se s nimi cestující svezou 28. září. Zakázku, kterou vypsal Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, vyhrála firma s nabídkovou cenou téměř 80 milionů korun.

Cestu spojující sídliště Lada se Starými Lady v České Lípě nahradí chodník

Prašnou cestu spojující sídliště Lada se Starými Lady v České Lípě nahradí chodník. Hotový by měl být ještě letos. Současná vyšlapaná cestička je podle radnice nevyhovující zejména v podzimních a zimních měsících. Chodník povede od zastávky MHD ve Šluknovské ulici po odstavnou plochu v ulici U Rokle. Vybudování devadesát metrů dlouhého chodníku bude stát 1,2 milionu korun. Součástí bude také vybudování veřejného osvětlení.

Jablonec podpoří projekt Ski Klubu

Jablonec nad Nisou podpoří projekt Ski Klubu Jablonec nad Nisou na rozšíření zázemí a provozní kapacity sportovního areálu. Poskytne mu dotaci přesahující jeden milion korun. Celkové náklady se dostaly přes 7 milionů. Rozdíl Ski Klub uhradil částečně ze svých zdrojů a z dvoumilionové zápůjčky od města. Dotace z rozpočtu města se započte proti splátkám dvoumilionové zápůjčky, která byla splatná do konce září. Spolek uhradí městu 920 tisíc korun rozložených do pěti splátek s konečným termínem do 30. 9. 2024.

V Šimonovicích budují novou mateřskou školu

V Šimonovicích budují novou mateřskou školu o třech odděleních. Šimonovice mají celkem 89 předškoláků a školka chybí. Mateřinka vzniká v Minkovické ulici. Její výstavba vyjde na 47 milionů korun. Obec na ni získala dotaci. Vyroste tady dvoupodlažní objekt a místo tu najdou děti od 2 do 6 let. Hrubá stavba bude hotova do konce září. Poté přijdou na řadu další řemeslné práce. Vše má být hotovo do května příštího roku. Poté obec školku vybaví a první děti mohou nastoupit v září příštího roku.

Nový Bor vyhlašuje sbírku oblečení a obuvi

Město Nový Bor už počtvrté vyhlašuje sbírku oblečení a obuvi pro muže, ženy i děti. Součástí darovaných věcí mohou být také lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, závěsy, pokrývky, polštáře, nádobí, drobné funkční elektrospotřebiče nebo hračky. Dary ze sbírky poslouží obyvatelům Azylového domu Jonáš v České Lípě a Dobranově a sociálně slabým z Novoborska a Českolipska. Sbírka potrvá od 1. října 2020 do 31. ledna 2021.

Město Liberec nabídne k adopci zeleň

Město Liberec nabídne k adopci zeleň, která se nachází na území a ve vlastnictví města. Lidé si tak budou moci adoptovat například předzahrádky, vnitrobloky nebo různé travnaté plochy. O adopci si mohou zažádat jednotlivci, spolky, školy nebo různé neziskovky. Podmínkou ale zůstává, že prostor musí být stále veřejně přístupný. Dárce si může zvolit, na co se mají využít finanční prostředky. Může se jednat například o výsadbu stromů a keřů nebo založení květinových záhonů.

Jablonec opraví vzduchotechniku v bazénu

Jablonečtí zastupitelé rozhodli, že v příštím roce město zrekonstruuje vzduchotechniku plaveckého bazénu. Pochází totiž z 80. let 20. století, část je z let 2000-2001. Zastupitelé také schválili záměr, zařadit do příštího městského rozpočtu na tuto akci 26 milionů korun. Nová vzduchotechnika, pokud se akce zrealizuje, přispěje ke snížení spotřeby energie a tím k úspoře finančních prostředků.

Začala stavba dalšího úseku cyklostezky Odra - Nisa

Kácením lesního porostu začala v minulém týdnu stavba cyklotrasy Odra – Nisa v úseku mezi Chotyní a Bílým Kostelem nad Nisou. Náklady dosahují 18,5 milionů korun.  Přes 13,5 milionu kraj získá ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Bezmála 800 metrů dlouhá stezka bude pro cyklisty obousměrná a zpevněná. Na příští rok Liberecký kraj obnovu povrchu navazujícího úseku cyklostezky do centra obce Bílý Kostel nad Nisou.

Železný Brod investoval milion do svých hasičů

Hasiči v Železném Brodě mají kolem stovky výjezdů ročně. Do tamního sboru dobrovolných hasičů město letos investoval zhruba jeden milion korun. Nyní mají při zásazích k dispozici novou vyprošťovací techniku nebo třeba lezeckou výstroj. Obdrželi i termokameru. Pomůže při odhalování skrytých ohnisek požáru a taky při vyhledávání osob. Do konce roku ještě město počítá s tím, že se vymění radiostanice.

Chrastava připravuje Program rozvoje města

Město Chrastava připravuje Program rozvoje města Chrastava na následující roky. Jeho součástí je i anketa, kterou radnice zjišťuje názory obyvatel na život ve městě. Většina otázek je stejná, jakými se anketa dotazovala v minulých letech. Cílem je srovnání názorů po 5, 12 a 24 letech. Výsledky průzkumu poslouží k vymezení hlavních problémových oblastí a stanovení priorit pro další období. Dotazník je možné vyplnit v papírové podobě i elektronicky do 15. října.