Právě hraje: IMAGINE DRAGONS - DEMONS | Dohrálo: CHESNEY HAWKES - THE ONE AND ONLY
11. prosinec 2019 - Dana

Radní v Liberci schválili nová místa k parkování

Rada města Liberec schválila nová místa k parkování. Nejzajímavější je lokalita "u Kláštera“, na pozemku, který město vykoupilo. Město tady připravuje parkoviště pro 16 vozidel v režimu návštěvnického parkování "s automatem" v tarifním pásmu C. Parkoviště bude na stávajícím místě a poslouží zejména klientům zdravotnického zařízení „Klášter“, rodičům nedaleké mateřské školy a návštěvníkům Liebiegovy vily.

V Jablonci přistaví kontejnery na velkoobjemový odpad

V Jablonci nad Nisou se ve čtvrtek na několika místech objeví kontejnery na velkoobjemový odpad. K dispozici budou do pátečního rána. Je možné do nich odložit nábytek, matrace, koberce, lyže, sáňky, kola, dveře, umyvadla a podobně. Do kontejnerů nepatří stavební suť, komunální odpad, který patří do klasické popelnice, a odpad tříděný, biologický a elektrozařízení. Pokud občané nestihnou ambulantní svoz, mají nárok na bezplatné odevzdání velkoobjemového odpadu do 200 kilogramů za rok ve sběrných dvorech.

Požární zbrojnice v Lomnici nad Popelkou bude mít šatny

Požární zbrojnice v Lomnici nad Popelkou bude mít šatny. Přístavba má vzniknout v prostoru nynější zahrady. Budou tu nové šatny a sociální zázemí. Šatny dnes mají hasiči v garážích mezi technikou a standardní sociální zařízení nemají nikde. Teď se dokončuje projektová dokumentace. Po jejím schválení se vypíše veřejná zakázka na dodavatele s realizací v průběhu příštího roku. Rozpočtové náklady jsou ve výši necelých pěti milionů korun. Přiznaná výše dotace představuje více než dva miliony.

V Turnově dokončí příští rok stavbu Alzheimer centra

Mezi největší projekty příštího roku v Turnově bude patřit dokončení stavby Alzheimer centra za 42 milionů, na kterou město získalo státní dotaci 31 milionů. Radnice dále zahájí další dvě velké stavby. První bude komunitní centrum za 21 milionů. Bude ho využívat Fokus Turnov, který pomáhá lidem s duševním onemocněním a mentálním postižením, a další organizace. Radnice na centrum získala dotaci 17 milionů korun. Rekonstrukci základní školy v Mašově za 45 milionů korun zaplatí ze svého.

Ve Varnsdorfu se zbaví další ruiny

Ve Varnsdorfu se zbaví další ruiny. Město chce zbourat bývalou ubytovnu hotelu Panorama v těsném sousedství stejnojmenného kina. Pomoci s tím má dotace od ministerstva pro místní rozvoj. Ubytovna neslouží svému účelu více než čtvrt století. Tomu odpovídá i její stav. Cihlový dům získala radnice před časem z exekuce původního majitele. Jiná možnost, než demolice nepřipadá v úvahu. Kultivace místa má vyjít na více než 15,5 milionu korun, dotace by mohla pokrýt 50 procent.

Liberecký kraj má peníze na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině

Liberecký kraj má v dotačním programu na příští rok připraveno víc než osm milionů korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Na drobná opatření, jako je budování tůní či obnova mokřadů, mají zájemci možnost žádat o dotace také z programu Podpory ochrany přírody a krajiny, kde je k dispozici 2,8 milionu korun. Dotace jsou určené na malé projekty. Získat je možné od 20 do 150 tisíc korun, zatímco z programu podpory retence vody mohou žadatelé na svůj projekt od kraje dostat 70 tisíc korun až milion.

Jablonecké dětské dopravní hřiště získalo dvě dotace

Jablonecké dětské dopravní hřiště v ulici Podskalí získalo dvě dotace. Jednu, ve výši 85 tisíc korun, od Libereckého kraje, druhou od Centra služeb pro silniční dopravu. Tento příspěvek činí 200 korun na žáka a výukovou hodinu. Další peníze šly na nákup reflexních prvků, drobné dárky při preventivních akcích, na nákup materiálů či opravy jízdních kol. Hřiště spadá pod správu městské policie. Ve dnech školního vyučování zde probíhá výuka dopravní výchovy žáků. V létě je přístupné široké veřejnosti.

Na trati mezi Tanvaldem a Železným Brodem budou jezdit moderní nízkopodlažní vlaky

Na trati mezi Tanvaldem a Železným Brodem a taky mezi Libercem a Lomnici nad Popelkou mají začít v nejbližších letech jezdit moderní nízkopodlažní vlaky. A novinky v podobě klimatizovaných vozů se dočkají cestující v Turnově a Semilech. V rámci nových smluv se také změní přístup průvodčích. Ti kromě jízdenek poskytnou i veškeré informace o krajské integrované dopravě. Cestující nepřijdou ani o informační místa IDOLu na důležitých místech.  V těchto stanicích se zachovají i prodeje jízdenek a další služby.

V Doksech dokončují náročnou rekonstrukci zámku

V Doksech dokončují náročnou rekonstrukci zámku. Díky společnému přeshraničnímu projektu "Od Valdštejna k Pücklerovi - knížecí kvalita služeb pro naše hosty" získalo město miliony na rekonstrukci zámku a vybudování prohlídkové trasy. Doksy na projektu spolupracují s německým partnerským městem Bad Muskau. Pro veřejnost se zámek otevře poslední adventní neděli 22. prosince, prohlídková trasa bude hotova příští rok.

Borovičky z lesů v Ralsku potěší děti v dětských domovech

Borovičky z lesů v bývalém vojenském prostoru Ralsko opět potěší děti v dětských domovech. Stromky, které jsou pro oblast typické, dodají letos Vojenské lesy a statky Mimoň zdarma do osmi dětských domovů. Do každého z nich přivezou jeden velký stromeček do společných prostor a několik menších boroviček pro každou takzvanou rodinku. Letos poprvé potěší borovičky z Ralska také v domovech pro seniory.