Právě hraje: WEEKND - BLIDING LIGHTS | Dohrálo: BELINDA CARLISLE - ALL GOD´S CHILDREN
16. květen 2021 - Přemysl
Právě hraje: WEEKND - BLIDING LIGHTS | Dohrálo: BELINDA CARLISLE - ALL GOD´S CHILDREN

Krajská knihovna obnovuje dárcovskou kampaň Udělejme si radost

Krajská vědecká knihovna v Liberci z finančních důvodů obnovuje dárcovskou kampaň „Udělejme si radost“. Čtenáři, návštěvníci a příznivci knihovny mohou vyjádřit svou podporu a sympatie tím, že věnují do fondu knihovny nově zakoupenou knihu. Tak se mohou také přímo podílet na budování knihovního fondu. Kampaň běžela s úspěchem již v loňském roce. Knihovna díky ní získala od svých čtenářů řadu krásných titulů.

V Harrachově ve sklárně Novosad a syn otevřeli muzeum

V Harrachově ve sklárně Novosad a syn otevřeli muzeum i prodejnu. Společnost už tak nemůže čerpat dotace z programu ANTIVIRUS a platit zaměstnance musí ze svého, přestože tržby nejsou. Hotové peníze, které přinášeli turisté, podniku citelně chybí. Majitel sklárny doufá, že další rozvolnění a oživení turistiky mu propad příjmů alespoň částečně vynahradí. Loni přes léto měli tržby rekordní.

Syslům na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou se daří

Syslům na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou se daří. Před čtyřmi lety tady ochranáři v rámci záchranného programu vypustili dvacítku jedinců. Dnes už je jasné, že projekt byl úspěšný. Populace kriticky ohroženého druhu se tu úspěšně rozšiřuje. Podle loňského letního monitoringu žije aktuálně na hodkovickém letišti zhruba 70 syslů obecných. Při spuštění záchranného programu zde přitom přežívali nejspíše poslední dva jedinci.

V Semilech vydali knížku pro turisty

V Semilech budou mít s příchodem letní turistické sezóny turisté i místní občané k dispozici drobnou knížečku. Pořídit ji mohou v Turistickém informačním centru, v muzeu nebo v knihovně.  Jednotlivé oddíly se věnují sochařské výzdobě, kostelům, školám, památným i moderním stavbám, kultuře, paměťovým a sportovním institucím. Nezapomnělo se na zdravotnictví, sociální služby a ani na krátký výčet podniků. Součástí je také pět map, které turisty provedou po populárních semilských šlápotách. 

Kraj vyhlásil soutěž o nejzajímavější tip na výlet

Liberecký kraj vyhlašuje už podruhé soutěž o nejzajímavější tip na výlet ve zdejším regionu. Stačí do soboty 29. května poslat na e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. společně se jménem a příjmením fotografii navštíveného místa a přidat příběh nebo vzpomínku, která se k němu váže. Veřejnost pak zvolí z přihlášených fotografií na facebookových stránkách Region Liberec ty nejlepší. Prvních pět autorů obdrží dárkovou tašku plnou cen, které se budou hodit při návštěvě Libereckého kraje. Ocenění udělí i odborná porota.

V jablonecké ulici Na Úbočí mění dopravní značení

V Jablonci nad Nisou v ulici Na Úbočí se kompletně mění dopravní značení a systém parkování. Upravuje se po úsecích a hotovo bude nejpozději do června. Město za vše zaplatí 600 tisíc korun. Změna spočívá v úpravě vodorovného a svislého dopravního značení, výstavbě zpomalovacího prahu ve vjezdu od ulice Pod Vodárnou a v drobných opravách komunikace. Jablonečané, kteří zde žijí, si na špatné parkování dlouhodobě stěžují. Teď se konečně dočkají řešení. Úprava parkovací místa zlegalizuje a stání budou podle norem, aniž by se zmenšil jejich počet.

Český Dub spustil dotační program

V Českém Dubu mohou zájemci žádat o dotace z rozpočtu města. Radnice na ně má vyčleněných půl milionu korun. Příspěvek je možné získat na kulturní a sportovní akce nebo zajištění celoroční činnosti žadatelů vykonávajících společensky prospěšnou činnost. Přednost dostanou aktivity a činnosti zaměřené na děti a mládež. Bližší informace najdou zájemci na webu města. Termín pro podání žádosti je do konce května.

V Krkonoších se objevili pytláci

V Krkonoších se objevili pytláci. Odnesli to čáp a volavka. Pro podezření ze spáchání trestného činu proto Správa KRNAP podá trestní oznámení na neznámého pachatele. V případě čápa černého Krkonoše přišly o zkušeného dospělého ptáka, který v minulých letech úspěšně rozšiřoval populaci tohoto zvláště chráněného druhu. V případě volavky se jedná o zabití ptáka ve volné přírodě ve zvláště chráněném území, respektive v jeho ochranném pásmu.

V Bikeparku Ještěd jsou připravení na návštěvníky

V Bikeparku Ještěd jsou připravení na návštěvníky. Oblíbený sportovní areál s dlouhou tradicí a závodní historií, nabízí čtyři sjezdové tratě všech obtížností. Vyznavači zdravé dávky adrenalinu si mohou zpestřit svůj výlet jízdou na terénní koloběžce po doporučených trasách. U horní stanice lanovky Skalka si pak užijí panoramatický výhled od nového gastro provozu, který nabídne občerstvení pro všechny turisty na hlavní hřebenové cestě.

Cestující jablonecké MHD odzkouší nové odbavovací zařízení

Od zítřka si budou moci cestující jablonecké městské hromadné dopravy kupovat jízdenky zkušebně prostřednictvím nového odbavovacího zařízení. To bude samoobslužné. Nákup se týká jízdenek základních nebo zlevněných, který bude zákazník hradit bankovní kartou nebo kartou OPUSCARD. Po té přístroj vydá jízdenku, která je dokladem o platbě. Bezplatná výměna OPUSCARD bude možná až do konce května.