Právě hraje: BELLAMY BROTHERS - NEON COWBOY | Dohrálo: MIDNIGHT OIL - MY COUNTRY
12. červenec 2020 - Bořek
Právě hraje: BELLAMY BROTHERS - NEON COWBOY | Dohrálo: MIDNIGHT OIL - MY COUNTRY

Označení Regionální potravina může používat dalších 9 produktů

V Libereckém kraji se opět soutěžilo o Regionální potravinu. O prestižní značku, která je zárukou místního regionálního původu, se letos ucházelo 81 produktů od 24 výrobců.  Přihlášený výrobek musí pocházet z daného regionu a podíl místních surovin musí tvořit minimálně 70 procent. Základním předpokladem je pak vynikající kvalita. Označení Regionální potravina může používat dalších devět produktů z Libereckého kraje.

V Jablonci proběhnou první Farské trhy

V Jablonci nad Nisou v neděli proběhnou první Farské trhy. Konat se budou na neokoukaných místech v okolí kostela na Farského náměstí. Speciálně bude u této příležitosti veřejnosti přístupná i farní zahrada. Na trhu bude možné nakoupit hlavně čerstvé suroviny a potraviny od více než 30ti prodejců. Přímo na místě budou suroviny z trhu připravovat i bistra. Součástí trhů budou také vystoupení hudebníků, a přednášky na téma farmaření.

Hrad Valdštejn nabízí noční prohlídky

Hrad Valdštejn nabízí i o letošních prázdninách oblíbené netradiční prohlídky. Vedle těch s princeznou a rytířem, určených dětem, se lidé mohu těšit i na tajemné noční prohlídky, které umožňují poznat Valdštejn netradičně a při nočním osvětlení. V letošním roce budou zaměřeny na rod Valdštejnů, obzvláště na jeho barokní členy, kteří se velkou měrou zasloužili o současnou podobu hradu. Noční prohlídku bude navíc doplňovat hudební doprovodný program.

Hasiči v Hejnicích mají nové vybavení

Hasiči v Hejnicích mají nové vybavení. Město jim pořídilo tři kompletní zásahové obleky za více jak 100 tisíc korun. Polovinou přispěl Liberecký kraj. A už začátkem července byl hasičské jednotce předán zásahový automobil Ford Transit. Slavnostní předání se neslo v duchu poděkování starosty za nasazení hasičů při nedávných záplavách.

Kraj posiluje turistické spoje

Turistické spoje se každoročně těší velké oblibě. Letos je ale znatelný vyšší zájem, proto se Liberecký kraj rozhodl jejich počet ještě navýšit mimořádnými posilami. Tradičním oblíbeným spojem je linka z Liberce do Doks nebo z Liberce do Jičína. Letos se k nim navíc přidaly i přímé osobní vlaky z Rovenska pod Troskami do malé Skály. Mezi mimořádně posílenými spoji bude například linka z Liberce přes Český ráj do Staré Paky.

Lázním pomohly dotované poukazy

Lázním v Libereckém kraji pomohly státem dotované poukazy. V Lázních Libverda ve Frýdlatském výběžku i Lázních Kundratice v Osečné se po koronavirových opatřeních postupně zaplňují lůžka. Slevy na pobyty v tuzemských lázních poskytuje stát od 1. července do konce letošního roku. Program má pomoci znovu nastartovat cestovní ruch v Česku. Do lázní se už také postupně vracejí zahraniční klienti, zejména ti z Německa, kteří tvoří významnou část klientely.

Tradiční Železnobrodský jarmark se možná promění

Tradiční Železnobrodský jarmark se možná promění. Radnice v těchto dnech zjišťuje, zda mají místní i přespolní návštěvníci oblíbené akce zájem o změny. Těmi hlavními jsou například oddělení dobového prodeje od komerčního, oživení Běliště tradičními řemesly, přesunutí atrakcí a stánkového prodeje pouze na pravý břeh Jizery nebo hudební produkce pouze na jednom podiu na Malém náměstí. Hlasovat lze na webu města do 13. září.

Ve Varnsdorfu má vzniknout středoškolský kampus

Ústecký kraj plánuje ve Varnsdorfu vybudovat nový středoškolský kampus za několik stovek milionů korun. Opravit se má školní budova a jídelna, vyroste zde zbrusu nová sportovní hala a domov mládeže s internátem. Součástí projektu je i nové sídlo pro krajskou střední a vyšší odbornou školu ve Varnsdorfu. Výstavbu nového zázemí pro středoškoláky podporuje také město. Kraj studii nového kampusu představil zastupitelům na červnovém jednání.

Jablonečtí hokejisté vyjedou na led až v půlce srpna

V Jablonci nad Nisou vyjedou hokejisté na led v polovině srpna. Podle původního plánu měla být ledová plocha v městském zimním stadionu už na začátku srpna. S konečnou platností však bude moci začít hokejová příprava 13. srpna. Své služby totiž definitivně vypověděla řídící jednotka na zimním stadionu, která je potřebná k ledování. Proto se město rozhodlo zakoupit novou. Vyjde na 333 tisíc korun včetně montáže. Zvýší bezpečnost provozu ledování i ušetří finance.

Kraj díky zateplení budov šetří energie

V letech 2016–2019 ušetřil Liberecký kraj díky zateplování svých budov 3,5 milionu korun. Vyplývá to z analýzy dat z modulu ENERGIE. Ta probíhá pravidelně každý rok. Porovnávají se v ní mimo jiné spotřeby objektů před provedením revitalizačních opatření, tedy před zateplením, a po nich. Ve všech budovách ve správě Libereckého kraje se v letech 2016–2019 ušetřilo přes 3 miliony kWh.