Právě hraje: LENKA FILIPOVÁ; KAREL ZICH - MOSTY | Dohrálo: TOM PETTY - LEARNING TO FLY
1. březen 2021 - Bedřich
Právě hraje: LENKA FILIPOVÁ; KAREL ZICH - MOSTY | Dohrálo: TOM PETTY - LEARNING TO FLY

V Liberci vymezili obvody spádových základních škol

Rada města Liberce souhlasila s obecně závaznou vyhláškou města, kterou se vymezují školské obvody spádových základních škol v Liberci. V rámci aktualizace dochází k přesunu ulic mezi spádovými obvody. Změny spádové vyhlášky se týkají obvodů ZŠ a MŠ Ostašov, Základních škol Švermova, U Soudu, Jabloňová, Česká a Kaplického. Navržené změny spádové vyhlášky se nedotýkají městského obvodu Vratislavice nad Nisou.

Jablonec se dohodl s Bytovým družstvem o narovnání vlastnických vztahů

Město Jablonec nad Nisou se dohodlo s Bytovým družstvem Horní Proseč o společném postupu o narovnání vlastnických vztahů mezi městem a družstvem. Došlo k dohodě, že družstvo by mohlo převést družstevníkům svůj 49 procentní podíl na bytech bezúplatně a město svých 51 procent by mohlo převést za celkovou cenu, která se pohybuje v rozmezí od 40 do 111 tisíc korun dle výměry bytu. Podle dohody se město zavazuje, že příjem z prodeje za byty vloží do speciálně vytvořené rezervy.

Výstavní okénka v Kittelově muzeu pokračují

Výstavní okénka v Kittelově muzeu na Krásné nadále pokračují. Zájemci nahlédnou alespoň takto do života v dávných časech a do muzea. Okénka jsou nově zaplněna aktuálními tématy ročního období. Vedle ojedinělé keramiky také končícím masopustem a nadcházející roční dobou. Výstavní okénka v Kittelově muzeu jsou přístupna v rozsahu vládních opatření. Lidé z nahlíží z venčí. Uvidí například bylinné okénko, dávné metody léčení, kousek Kittelovy pracovny s léčivkami i starodávnou světnici.

Město Jičín připravuje nový web

Město Jičín připravuje nový web. Stávající je technicky zastaralý. Nové stránky nabídnou lepší služby uživatelům. Snadněji dohledatelné budou agendy městského úřadu a objeví se nové funkce. Náklady na kompletní výrobu webu vyjdou včetně analýzy na 150 tisíc korun.  Změna webu je součástí prací na nové grafické a vizuální prezentaci města. Jičín už má mimo jiné schválené nové logo, teď se zpracovává grafický manuál pro jeho použití.

Ve Frýdlantu začne fungovat nové místo pro sběr odpadu

Ve Frýdlantu začne od 1. března fungovat nové místo pro sběr odpadu. V místě původního sběrného dvora v Raisově ulici ho bude provozovat město. S ohledem na jeho umístění v aktivní povodňové zóně se prostory zmenšily. Nově tak nebude možné odevzdávat stavební odpad a pneumatiky. Upravená je i provozní doba. Sběrné místo bude v provozu pouze v pondělí, ve středu a v sobotu.

V centru Liberce se staví dům pro seniory Rosa

Stavba komunitního domu pro seniory RoSa v centru Liberce úspěšně pokračuje. První obyvatelé se sem nastěhují zhruba v polovině příštího roku. Revitalizace se dočká celý prostor bývalých Montážních závodů, kde vyrůstají také byty. V Liberci chybí dostatek vhodného bydlení pro seniory a jejich počet navíc roste. Podle zakladatelky Rosy Anny Ježkové, jen v Libereckém kraji žije více než 100 tisíc seniorů, což představuje 23% celé populace kraje.

Ve sportovní hale v Jablonci je očkovací centrum

Vedení města Jablonce nad Nisou žádá řidiče, aby neparkovali u městské sportovní haly. V těchto dnech sem chodí senioři do očkovacího centra. Jde o klienty starší 80let a často mají problém s chůzí. Proto byla vybraná jako místo očkovacího centra právě sportovní hala, která má parkoviště přímo před vchodem. Řidiči, kteří sem nejedou kvůli očkování, mohou zaparkovat například u bazénu.

Výstav Pivovaru Svijany klesl

Výstav Pivovaru Svijany, který je největším v Libereckém kraji, klesl loni kvůli pandemii o osm procent na 650 tisíc hektolitrů. Důvodem je uzavření hospod a restaurací. Sudového piva se loni prodalo o 30 procent méně. Kvůli vládním opatřením se neuskutečnila také řada akcí, i sám pivovar musel v létě zrušit tradiční Slavnosti svijanského piva.  Propad výroby zaznamenal Pivovar Svijany teprve podruhé od obnovení výroby v roce 1998.

Připravuje se pokračování Českolipského komorního cyklu

I pro letošní rok připravují organizátoři další pokračování Českolipského komorního cyklu. Počtvrté se tak v České Lípě uskuteční od dubna do prosince šest komorních koncertů s nabídkou klasické hudby a drobným zpestřením ze světa world music. V případě, že epidemická situace neumožní jejich uskutečnění, spolek je připraven nabídnout online streamy. Od pondělí se rozběhne online předprodej jednotlivých vstupenek i zvýhodněného předplatného.

Geopark Český ráj se představí na filmovém festivalu

Geopark Český ráj se představí na 1. celosvětovém filmovém festivalu Globálních geoparků UNESCO v Koreji. Videospot pro festival natáčí v těchto dnech renomovaný režisér a producent David Rauch. Scénář pojal velmi originálně a Českým rájem provede návštěvníka mladá sportovkyně. Videospot bude k dispozici na webu a sociálních sítích Geoparku Český ráj po slavnostní premiéře, která se uskuteční 2. června v Turnově.