Právě hraje: KATY PERRY - RISE | Dohrálo: LUIS FONSI; DADDY YANKEE; JUSTIN BIEBER - DESPACITO
25. červenec 2021 - Jakub
Právě hraje: KATY PERRY - RISE | Dohrálo: LUIS FONSI; DADDY YANKEE; JUSTIN BIEBER - DESPACITO

Liberecký kraj chce pomoci studentům s výběrem správného oboru

Celkem 39 středních škol, 4 pedagogicko-psychologické poradny a 5 dalších subjektů jsou zapojeny do tzv. Naplňování krajského akčního plánu vzdělávání Libereckého kraje. Jde zejména o podporu nadaných žáků, polytechnického vzdělávání, rozvoje gramotnosti či rovných příležitostí ve vzdělávání. Jedná se o klíčovou aktivitu prevence předčasných odchodů žáků ze vzdělávání. Cílem je, aby si žáci již na základní škole vybrali správný obor, kterému se budou chtít věnovat a bude je bavit.

Jablonecká ulice V Aleji se otevřela

Jablonecká ulice V aleji se po dvou letech obnovy otevřela pro automobily. Úpravami prošly všechny křižovatky, ulice má komplet nové povrchy a chodníky, místní mají upravené vjezdy do zahrad, řád dostala i parkovací stání. Ulici lemuje nově vysazená alej stromů, osazené jsou nové stožáry veřejného osvětlení. Celková rekonstrukce přišla městskou kasu na 23 milionů korun.

Hrad Valdštejn nabízí zážitkovou hru

Na hradě Valdštejn připravili na letošní prázdniny novinku. Je jí dobrodružná zážitková hra Kryptex plná tajných šifer, zajímavých otázek a záhadných skrýší. Zájemce zavede i do jinak nepřístupné jeskyně. Hra je spojena s postavou Albrechta z Valdštejna, která je dodnes opředená mnoha mýty a spekulacemi. Účastníci si v rámci hry vyzkouší svůj postřeh, důvtip a logické myšlení. Odměnou jim bude nejen nevšední zážitek a exkluzivní turistická vizitka, ale i malé překvapení.

Železný Brod se stará o památné stromy

Městu Železný Brod se od podzimu loňského roku do letošního jara podařilo ošetřit 5 paátných stromů. Šlo o dva duby letní v Chlístově, lípy velkolisté ve Střevelné a v Loužnici a lípu malolistou v Alšovicích. Odborná firma na stromech provedla bezpečnostní řezy a statické vazby. Péče o tyto stromy, které jsou významné z historického, ekologického i estetického hlediska, je důležitá. Ukázalo se to i při nedávných silných bouřkách, které památné stromy přežily bez větší úhony.

Do konce července lze připomínkovat nové jízdní řády

Ještě do konce července mohou lidé připomínkovat vlakové jízdní řády pro období od 12. prosince letošního roku do 13. prosince roku příštího, které zpracovala Správa dopravní železniční cesty. Návrhy jízdních řádů jsou k dispozici na webových stránkách krajského koordinátora veřejné dopravy společnosti KORID LK. Připomínky zaslané po 31. červenci bude možné zohlednit až od června 2022 při pravidelné celostátní úpravě jízdních řádů. 

iQlandia spouští Křišťálovou stezku

Liberecké science centrum iQLANDIA spouští Křišťálovou stezku. Nová interaktivní hra v expozicích návštěvníky vtáhne do světa skla a jeho využití. Stezka vypráví příběh českého skla. Návštěvníci se mohou na sedmi místech dozvědět, z čeho se sklo skládá, jakým způsobem se vyrábí nebo jakou roli při jeho vzniku hrají přírodní živly, jako jsou země, oheň, voda a vzduch. Na samém konci pak návštěvníci rozsvítit zbrusu novou světelnou instalaci Molekuly.

Jablonec rozšířil služby pro turisty

Jablonec nad Nisou s letní sezónou rozšířil služby pro turisty. Přímo v budově magistrátu vzniklo nové sezónní pracoviště, které bude poskytovat turistické informace a průvodcovské služby pro zájemce o prohlídku radnice a výstupy na věž. Nové pracoviště funguje od června a v provozu zůstane minimálně do konce srpna. Návštěvníci Jablonce mohou i nadále využít služeb certifikovaného turistického infocentra v Domě Scheybalových.

Turnov získal dvě ocenění pro turistické íčko

Turnov získal dvě ocenění na 6. ročníku soutěže Turistpropag 2021. Zvláštní cenu poroty za přínos v oblasti památek, kultury a cestovního ruchu si odnesly Turistické noviny Turnovska. Další cenou bylo druhé místo za Cestomapu, na jejímž vydání se společně podílelo Sdružení Český ráj a příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch. Odborná porota vybírala z více než 330ti přihlášených projektů.

Hasiči v Hejnicích mají nové vybavení

Hasiči v Hejnicích získají nové vybavení. Konkrétně se jedná o 3 kompletní zásahové obleky včetně přileb a ochranné obuvi a také 3 moderní radiostanice pro jednotku. Celkové náklady jsou ve výši 141 tisíc korun. Zhruba polovinu pokryje dotace od Libereckého kraje.

Muzeum v Pasekách nad Jizerou získalo další hudební nástroje

Pobočka Krkonošského muzea Správy Krkonošského národního parku v Pasekách nad Jizerou získala darem další hudební nástroje, které v minulosti vlastnil houslař a pasecký rodák Josef Vedral. Sbírku mapující krkonošskou houslařskou školu obohatily dvě violy, dvoje housle a jedny pošetky. Památník zapadlých vlastenců je věnovaný písmákovi a houslaři Věnceslavu Metelkovi, díky němu jsou krkonošské Paseky vnímány jako kolébka českého houslařství.